top of page
  • יאיר צוקרמן

מוזיקה בתקופת הקורונה

עודכן: 16 בספט׳ 2020

כתבת אורח מאת: יאיר צוקרמן


אנחנו נמצאים בתקופה די מטורפת, וברור שהמגיפה שיש שם בחוץ מחסלת את ענף התרבות שלנו, אבל, וזה אבל גדול, התקופה הזו גם יצרה משהו אחר ושונה – דווקא מתוך המקום החושש והמפחד, אמנים שונים הוציאו שירים ואלבומים או מיני אלבומים, שלא חשבו שיוציאו בתקופה זו, והיו גם כאלו שהוציאו החוצה את מה שהתכוונו גם ככה להוציא, רק קצת יותר מאוחר.


הנה לפניכם ההמלצות שלי למוזיקה החדשה שנוצרה כאן באחת התקופות המשוגעות ביותר שידע העולם זה זמן רב. בואו נתחיל:

איציק פצצתי – כשכל זה ייגמר (מתוך ה-EP החדש "כשכל זה ייגמר")

איציק פצצתי, הלא הוא עומר מור, חי כבר שנתיים בערך בארה"ב הרחוקה, שם הוא מעבד ויוצר מוזיקה. לאחרונה הוציא אלבום חדש וראשון, בעיצומה של תקופת הקורונה, ועכשיו הוא הוציא EP חדש שנקרא "כשכל זה ייגמר" וממנו בחרתי את השיר הראשון בעל אותו שם, שקצת שואל אותנו בימים אלו, מה יהיה כשכל זה ייגמר:


עומר מושקוביץ – נצטרף לעדר (מתוך מהאלבום הטרי "נצטרף לעדר")

עומר מושקוביץ' הוציאה אלבום חדש, שני במספר, שנקרא "נצטרף לעדר" והייתה אמורה לקיים הופעה בבארבי בחודש מאי, לקידום האלבום שבדרך, אך כולנו יודעים איפה היינו במאי. ההופעה עם האלבום החדש נדחתה לספטמבר אך תידחה ככל הנראה לנובמבר עם פתיחת מועדון הבארבי מחדש (למרות שעד אז, לכו תדעו). בכל מקרה, אלבום מהוקצע וכיפי, ובו שיר הנושא "נצטרף לעדר" שיצא בדיוק לפני שנה, שאולי לא קשור ישירות למצב אלא בעקיפין. עם כל המחאות שקיימות כאן וחוסר האמון בשלטון, אולי שווה לחשוב האם אנחנו מצטרפים לעדר או לא, כיצד אנחנו פועלים למעשה? בואו תשמעו:


נגה ארז - No News On TV

אם יש אומנית בעלת גרוב בלתי נגמר ומגניבות אין קץ, הרי שמדובר בנוגה ארז. יחד עם אורי רוסו, צוות בלתי מנוצח, היו אמורים לשחרר אלבום חדש. אך המגיפה שינתה גם להם את התוכניות, והכיוון היה ברור: איך מייצרים שיר שגם מרכז את רגשות התקופה וגם נוטף גרוב. והרי התוצאה, NNOTV שזכה גם לקליפ מנצח וגם לגרסת "ללא מכונות" כיפי וקליט, לא תפסיקו לזמזם אותו (וגם לא תפסיקו למחוא כפיים כשצריך, זה ממכר, מניסיון):


פרויקט הגל השני (דורון טלמון ויוגב גלוסמן – כד יפני)

על פרויקט הגל השני אפשר לדבר ולדבר ולדבר בלי סוף. הוא יצא בדיוק כש... אוקיי, כשהתחיל הגל השני במדינתנו, והוא יצר דבר קסום שהוא שיתופי פעולה חוצי ז'אנרים עם מיטב אמני ארצנו: גלעד כהנא, רועי ריק, תומר ישעיהו, אקו, ילדי השדה, דן זיתון, גון בן ארי, סיוון טלמור, דורון טלמון, יוגב גלוסמן, אלברט סופר, מתי גלעד, גדי פטר, אוראל תמוז, רותם בר אור, יובל וילנר, איה זהבי פייגלין, קרן טננבאום, ניצן אייזנברג, ג'ני פנקין. וואו, זה היה מעייף, אבל איזו רשימה יש לנו כאן, החל מסולן להקת הג'ירפות, דרך הנגנים של A-WA ועד סולנית להקת מסוק, theAngelcy, ועוד רבים וטובים שקשורים להפקה מאחורי הקלעים. רשימה מכובדת ביותר של אמנים שיצרו עם קשר למגיפה ובלי קשר למגיפה, וכל אחד יכול למצוא את הז'אנר המתאים לו והשיר שעושה לו את זה, בין אם מדובר במגיפה, בסגר או במחאות. אני בחרתי להשמיע לכם דווקא את השיר הזה שלא בהכרח קשור למשהו ספציפי, בכוונה. שכל אחד יחשוב לאן זה לוקח אותו בימים אלו:


פרויקט מנגינות לשעת חירום (קובארי - טוניה)

פרויקט נוסף, גם כמו הגל השני, אך קטן יותר, נוצר בתקופת הסגר ומאגד אמני אינדי, כולן נשים, שיצרו בשיתופי פעולה מוזיקליים שונים, שירים שמתארים את תחושותיהן בסגר. בינתיים בפרויקט יצרו נומקה, קובארי, עדי שחם ו-Bijoux וגם בו אפשר לזהות הקשרים מהתקופה ומה שהיא מביאה עימה. השיר "טוניה" של קובארי, מתאר חלק מהתקופה הזו, בדרכה הטעונה רגשית של קובארי שמעבירה אותנו במחשבות שקיימות בסגר או דומיו:

בקטנה

ועכשיו לעוד קצת בקטנה, מדובר במוזיקה חדשה שלא מתקשרת לתקופה, אבל אם בא לכם להרגיש שאתם יודעים מה קורה, ממליץ להאזין לשירים הבאים, לא יכולתי שלא להמליץ לכם עליהם:

גיא מזיג – כמה אני אוהב אותך: לפני אלבום חדש שאמור לצאת אוטוטו, שיר ממכר שייקח חלק באלבום. לינק.

מסוק – זומביז: מסוק, הרכב אינדי יחסית טרי, הוציא אלבום לפני מספר חודשים וכבר עמל על אחד חדש, והשיר הזה יהיה בו. לינק.

עמית אולמן (פדרו גראס) – תשובה לשאלה מה המוצא שלי אחת ולתמיד: אומן הספוקן וורד הבלתי מעורער, הוציא זה עתה אלבום חדש, שגם הוא, כמו קודמו, לוקח את השירה המדוברת והופך אותה לשירים עם מנגינה. הנה קטע ספוקן ידוע שלו שהפך לשיר. לינק.

42 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page