top of page
  • רועי ערמוני

עונת הצייד של ג'ימבו ג'יי

עודכן: 29 בדצמ׳ 2020

סינגל שני מתוך אלבום שלישי של ג'ימבו ג'יי ולהקת ספא! ג'ימבו ג'יי מוכיח שמקוריות היא שמו השני ומביא שיר שהוא לא פחות מלהיט הופעות שהולך לשרוף את הבמות בשנייה שהקורונה תחליט להתחפף מפה.


ג'ימבו ג'יי יודע לספר סיפור ולסחוף אותנו איתו. ברוב שיריו ניתן לחזות בו מלהטט במיומנות של קוסם בין הסיפור האישי לזה הקולקטיבי, בין מקרה יום-יומי שקרה לכולנו לבין חיזיון הזייתי מתובל בשצף של מילים דוהרות קדימה. כך לדוגמה ב"אותי לא יחטפו" מהאלבום הראשון שהתחיל בפחד ילדוּת מפני שינה בטבע בלי ההורים, והקצין במהרה לתרחיש של חטיפה במקסיקו. כך גם בשירו החדש שמתחיל בסיפור תמים על ירח דבש ומתפתח מהר מאוד לצייד נאצים.

בית ראשון. מי מאיתנו לא טירחן באוזני חבריו את המשפטים "כמה זול כאן" או "אפשר להתקלח מלא, המים בחינם" בכל טיול בחו"ל? כך נפתח השיר בתיאור שיחה של זוג בירח דבש בליווי מנגינה מתקתקה, ואלמלא הקליפ המטריף של האחים צברי (עוד נגיע לזה) כבר הייתי שואל את עצמי תוך רגע - אוקיי, מה עומד לקרות?


מעבר חד לpre-chorus. גיטרות מעלות הילוך. חוויה אנטישמית בצורת צלב קרס מקלקלת לזוג הצעיר את האווירה בירח הדבש, והפתרון המתבקש - לצוד את הנאצים! ברייק לפזמון רפטטיבי שהופך לליין מחיאות כפיים סטייל האחים צברי (תכף נגיע אליהם!) ברגע השיא של השיר.


לאחר מכן בית ראפ מהיר ומשובח כמו שרק ג'ימבו יודע עם שליטה מדהימה בשפה ואזכורים מעולמות תוכן מגוונים בטירוף שגורמים לי לחשוב כל פעם מחדש - איך הוא מביא את זה? בחייאת, אלמר פאד וסטלינגרד באותו משפט? אומנות.


את השיר חותם בית נונשלנטי ומקסים בפשטותו עם שורות כמו: "ואחרי הכל צדתי את כולם, ואת קנית לי קפה בסטארבקס" כאילו שמדובר בעניין שבשגרה - כי הראפר החדש הוא לא רק רומנטי רגיש ובעל חוש הומור, הוא גם יצוד בשבילך את הנאצים. כל הבית האחרון הוא סגירה של תיאור ירח הדבש מהפתיחה, ואחרי שצד את הנאצים ניתן לחזור לעיסוקים הישראליים הרגילים בחו"ל - סטארבקס, איימקס, לצוד נאצים - זה הכי ישראלי שיש.

מתוך הפייסבוק של ג'ימבו ג'יי

אחד הדברים הכי יפים שג'ימבו ג'יי עושה זה לדבר על נושאים שכבר מזמן אי אפשר לדבר עליהם בלי ציניות. אל תטעו, בראפ המהיר הזה שמוגש לצד מנה גדולה של הומור אין ציניות. זו דרכו של ג'ימבו להעביר מסרים כמו אובדן העושר של השפה העברית ("עשיתי"), פרנסה ממוזיקה שהולכת יד ביד עם התמסחרות ("פירות ההצלחה"), אינדיבידואליזם ואיבוד הכיוון כחברה ("GPS"), וכעת בשיר "מאמי אני על זה" שמחייה שיח על ציונות דרך החלום הגברי-ילדותי של לצוד נאצים.


וכמובן קליפ שהוא בגדר חובה בחסות האחים צברי שכבר הפכו לתופעה בפני עצמה עם סגנון שירים ייחודי ועיצוב בהתאם. התוצאה היא חיתוכי ווידאו מהירים ושלל רפרנסים ואסוציאציות למילים מהשיר, בין אם באופן ויזואלי ישיר ובין אם פרי מוחם הפורה והקודח של האחים צברי ששילבו קטעים מתוך משחקי מחשב וסדרות טלוויזיה, אזכורים לגילויי אנטישמיות, משחק מילים שנון בין "נאצים" ל"נעצים" ולקינוח פלאש מהיר של לוגו עיריית רמת גן.


כאחד שנמנה עם קהל מעריציו של ג'ימבו ג'יי אני בטוח שהשיר יהפוך ללהיט הופעות ואף יקבל בפי העם את השם "לצוד את הנאצים" שוודאי יתפוס במקום שמו המקורי "מאמי אני על זה". שימו אוזן.

193 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page